Jdi na obsah Jdi na menu
 


Čarování s podzimními skřítky ... 16. října

12. 10. 2014

Vážení rodiče, 

zveme Vás ve čtvrtek 16. října v 16:30 hodin na odpolední Čarování s podzimními skřítky. Můžete se těšit na krátký úvodní program podzimních písniček a říkanek, vyrobíte si společně s dětmi jednoduchou podzimní dekoraci k výzdobě vašeho bytu a na závěr si jistě rádi vychutnáte chvilku pohody a posezení u teplého čaje a drobného občerstvení, které pro Vás děti s radostí přichystaly.

                                                              Těšíme se na Vás!

 

Čarování s podzimními skřítky … jsme si plnými doušky užívali po celý říjnový týden ve škole v Perálci. Od pondělí byla naše škola cítit podzimem i uvnitř. Žlutá, oranžová, červená, fialová, hnědá, sem tam ještě i zelená … to byly barvy, které nás nejvíce obklopovaly. Listy, šišky, šípky, jeřabiny, poslední podzimní květy, kaštany, žaludy, ořechy i dýně a brambory … to byly plody, které nás inspirovaly k dalšímu využití a činnostem s podzimními motivy a tématy. A proto jsme tvořili, zpívali, recitovali, pekli slané pečivo s motivy listů a houbiček, učili se, ale si i hráli. Ve škole jsme se prostřednictvím vlastního vyhledávání informací seznamovali s tradicemi a oslavami podzimu po celém světě. Ze získaných údajů jsme vytvářeli informační panely. Ve školce bylo naším hlavním úkolem zkoumání a pozorování podzimních proměn blízkého okolí se skřítkem Podzimníčkem. Tvořili jsme a hráli si s barvami a přírodninami vlastnoručně nasbíranými při vycházkách do okolí. Všichni jsme se pak společně sešli ve čtvrtek při tvoření podzimních skřítků. Věříme, že jsou skuteční a nyní u nás hlídají na školním schodišti. K odpolednímu podzimnímu čarování se skřítky jsme přizvali i naše nejbližší – rodiče, prarodiče … a naladěni na stejnou notu, i my jsme se na chvíli ve skřítky proměnili. S barevnými nazdobenými klobouky nám to opravdu slušelo. A aby nebylo podzimní nálady málo, zaznělo i několik písniček a básniček, jak jinak, než s podzimními náměty. Podzimní atmosféra tak ovládla snad každého, a proto mohlo začít opravdové čarování. Jak jinak totiž nazvat to, co vznikalo pod šikovnýma rukama maminek, tatínků, dětí a ostatních tvořících, kteří z obyčejných pásků dýhy, z lýka a běžných podzimních přírodnin vyčarovali jednoduché a příjemné dekorace. Podzimní pohodu jsme si vychutnali i po práci, a to doslova, neboť po drobném občerstvení, které připravily děti, se jenom zaprášilo. Prázdnými talíři však naše putování podzimem ještě nekončilo. Školkáčky sice pro tento den čekala cesta do vlastních postýlek, školáci si naopak rozbalili spacáky a těšili se na nocování ve škole.
A v pátek? I když počasí nám moc nepřálo, i přesto jsme se vypravili do skutečné podzimní přírody. A jestli jsou opravdoví podzimní skřítci? Kdo ví? Pro nás v lese nechávali vzkazy s úkoly a nakonec se s námi rozdělili o svůj poklad.